15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.sutannesi.com 300

Neden Anne Sütü?

Neden Anne Sütü? Anne sütü, bebeklere ihtiyaçları olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir ve mucizevi özelliktedir. Özellikle doğumdan sonra gelen ilk sarı süt yani kolostrum (ağız), bebek için çok önemlidir. Çünkü, bebeğin ilk aşısıdır ve bebeği hastalıklara karşı korur.

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besini sağlayan ideal kaynaktır. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe ilk 6 ay su vermeye dahi gerek yoktur.

Anne sütü içindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır, Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Anne sütü ile ilgili diğer yazılarımıza Anne Sütü kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Anne Sütü
Sonraki Yazı
Kaç Aylığa Kadar Anne Sütü Alınmalı?